Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?
Adwokat Arkadiusz Krzemiński brama do przemysłu spożywczego

Coraz więcej osób przy budowie domu zwraca uwagę na kwestie energetyczne. Nie ma się jednak czemu dziwić – zaprojektowanie domu energooszczędnego może okazać się dla nas bardzo opłacalne. Bardzo często na tego typu domu mówi się zresztą niskoenergetyczne. Największym atutem są więc mniejsze niż zwykle straty ciepła, natomiast wiele osób zwraca uwagę również na aspekt ekologiczny. Tak czy siak, nie ma żadnych wątpliwości, że warto pochylić się nad budową domu energooszczędnego. Jak w przypadku każdej inwestycji nie będzie to łatwe zadanie, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób podejść do budowy energooszczędnego domu. Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że na wielkość strat ciepła w domu wpływają takie czynniki jak:

  • wielkość budynku,
  • kształt budynku,
  • liczba pięter,
  • liczba oraz wielkość okien,
  • łączna powierzchnia przeszkleń,
  • układ pomieszczeń,
  • usytuowanie względem stron świata,
  • zastosowane materiały,
  • jakość wykonania ocieplenia budynku,
  • wentylacja,
  • zastosowanie właściwych rozwiązań architektonicznych.

Jasne jest, że im mniejszy budynek, tym straty ciepła będą mniejsze. Nie warto więc budować przesadnie dużego domu, natomiast każdy z nas ma przecież inne potrzeby oraz wymagania, dlatego nie zawsze uda nam się zachować te małe proporcje. Spory wpływ na ostateczne straty ciepła ma też jednak na przykład kształt budynku – dziś większość domów niskoenergetycznych to budynki wybudowane na planie prostokąta z prostym dachem, dwu- bądź jednospadowym dachem. Należy pamiętać również o tym, że do największych strat ciepła dochodzi z reguły w narożnikach i załamaniach przegród, dlatego też im mniej ich będzie w naszym domu, tym lepiej.

Dom niskoenergetyczny – czyli jaki?

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, gdy chcemy wybudować energooszczędny dom? Z pewnością bardzo dużą rolę odgrywają okna. Zbyt duże przeszklenia mogą prowadzić do bardzo dużych strat ciepła. Istotne jest również odpowiednie uszczelnienie przy montażu. Przy wyborze okien do domu warto zwrócić uwagę na ich współczynniki przenikania ciepła U i postawić na energooszczędne okna. Zresztą dom niskoenergetyczny wymaga nie tylko odpowiednich okien, ale też właściwych materiałów budowlanych, aby rzeczywiście mógł w odpowiedni sposób spełniać swoją rolę. W przeciwnym razie może się okazać, że nawet bardzo dobry projekt domu nam nie pomoże. Bardzo duże znacznie ma więc na przykład izolacja termiczna. Standardem jest ocieplenie za pomocą styropianu bądź odpowiedniej grubości wełny mineralnej. Nie należy także zapominać o dobrej wentylacji, która z pewnością sprzyja ciepłu w domu. Dom energooszczędny w praktyce może wydawać się trudnym do osiągnięcia zadaniem, natomiast wybór odpowiedniego projektu z pewnością jest ku temu bardzo dobrym pierwszym krokiem. Możliwe jest skorzystanie także ze specjalnych programów komputerowych, które to na podstawie projektu oraz wykorzystywanych materiałów mogą obliczyć prognozy dotyczące zapotrzebowania na ciepło.