Szczoteczka elektryczna czy soniczna

Szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Porównanie szczoteczki elektrycznej i sonicznej to jak zestawienie Mercedesa i Ferrari. Oba dobrej klasy, ale pierwszy nigdy nie dorówna drugiemu pod pewnymi względami. Mimo wszystko postanowiliśmy dokładnie przeanalizować cechy obu produktów i sprawdzić, która szczoteczka lepiej radzi sobie podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów szczoteczek: manualne, elektryczne obrotowe, elektryczne obrotowo-pulsacyjne, soniczne i ultradźwiękowe. Każda kolejna jest bardziej zaawansowana technologicznie od poprzedniej. Wybór odpowiedniego modelu to nie lada wyzwanie. Jeśli chcemy cieszyć się lśniącym uśmiechem, zdrowymi zębami, dziąsłami i świeżym oddechem powinniśmy każdego dnia dbać o higienę jamy ustnej korzystając z dobrze dobranych urządzeń i środków. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa.

Szczoteczka elektryczna pojawiła się na rynku w pierwszej połowie XX wieku. Jej udoskonalona siostra – szczoteczka soniczna – zaczęła podbijać rynek w latach 80. XX wieku. Obecnie wielu specjalistów poleca właśnie urządzenie soniczne ze względu na większą skuteczność i efektywność.

Szczoteczka elektryczna a soniczna – liczba i rodzaj obrotów

Nie ma wątpliwości, że dobra szczoteczka elektryczna znacznie lepiej poradzi sobie z płytką nazębną, kamieniem i osadem niż wersja manualna. Choćby z tego względu, że jej włoski poruszają się kilkudziesięciokrotnie szybciej. Podobnie sytuacja wygląda między szczoteczką elektryczną i soniczną. Ta pierwsza wykonuje 5 600-8 800 ruchów na minutę, podczas gdy druga 31 000 – 48 000. Nie sposób tego nie odczuć.

Różnica jest również w rodzaju ruchów, co także nie pozostaje bez znaczenia. Na rynku znajdziemy szczoteczki elektryczne obrotowe, które wykonują jeden rodzaj ruchów – rotacyjny. Główka urządzenia obraca się wokół własnej osi – raz w prawą, raz w lewą stronę. Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne to nieco ulepszone wersje. Oprócz ruchu rotacyjnego wykonują również ruch pulsacyjny, polegający na dociskaniu szczoteczki do zębów. Czym zatem charakteryzuje się urządzenie soniczne?

Jego działanie opiera się na drganiach i falach dźwiękowych. W głowicy znajduje się generator wprawiający w drganie włosie szczoteczki. Wykonuje ona tak zwany ruch wymiatający. Według stomatologów to najskuteczniejszy sposób czyszczenia jamy ustnej.

Skuteczność szczoteczek elektrycznych i sonicznych

Zarówno dobra szczoteczka elektryczna, jak i urządzenie soniczne odpowiednio zadbają o jamę ustną. Wersje elektryczna obrotowa czy obrotowo-pulsacyjna świetnie poradzą sobie z płytką nazębną, kamieniem, bakteriami, osadem i codziennymi zabrudzeniami, docierając do trudno dostępnych miejsc.

Innowacyjny system działania szczoteczki sonicznej oraz jej kształt (odpowiednio wygięta szyjka główki) sprawiają, że tego rodzaju urządzenie będzie jednak efektywniejsze  – dokładnie oczyści każdy zakamarek jamy ustnej. Umieszczony w szczoteczce generator powoduje tworzenie się mikrobąbelków powietrza, które przedostają się w przestrzenie międzyzębowe, odrywając płytkę bakteryjną. Specjaliści przekonują, że już po 2 tygodniach stosowania odczujemy znaczącą różnicę.

Szczoteczka elektryczna a soniczna – szkliwo i dziąsła

Obie wersje szczoteczek są wyjątkowo delikatne dla szkliwa i dziąseł. Przewyższają tutaj zdecydowanie szczoteczki manualne. Większość modeli posiada bowiem specjalny mechanizm, który zabezpiecza przed zbyt silnym dociskaniem. Ponadto, szczoteczka soniczna posiada certyfikat amerykańskiej kontroli jakości (FDA), co gwarantuje wyjątkowe bezpieczeństwo użytkowania. Część urządzeń sonicznych ma także dodatkową funkcję masażu dziąseł.

Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne polecane są dorosłym oraz dzieciom od 6. roku życia (na rynku pojawiają się jednak wersje dla jeszcze młodszych dzieci). Docenią je również osoby niepełnosprawne i cierpiące na paradontozę. Dzięki dokładnemu, ale delikatnemu oczyszczaniu redukują stany zapalne i krwawienie dziąseł.

Dodatkowe funkcje szczoteczek elektrycznych i sonicznych

Bez wątpienia, liczbą dodatkowych funkcji urządzenia soniczne znacznie przewyższają szczoteczki elektryczne obrotowe czy obrotowo-pulsacyjne. Najlepsza szczoteczka elektryczna wyposażona jest w timer, wskaźnik siły nacisku czy poziomu baterii. Posiada również różne tryby czyszczenia, w tym na przykład delikatny polecany osobom o wrażliwych zębach oraz dzieciom.

Szczoteczki soniczne obok tych funkcji, w które wyposażone są szczoteczki elektryczne (obrotowe i obrotowo-pulsacyjne), posiadają znacznie więcej trybów działania (na przykład tryb czyszczenia, wybielania i masażu stymulującego dziąsła). Część modeli wyposażona jest również w specjalną stację dezynfekującą UV.

Zaawansowane modele szczoteczek sonicznych można ładować raz na pół roku, a główkę wymieniać nwet raz na 12 miesięcy, podczas gdy zdecydowana większość szczoteczek elektrycznych wymaga co 3-miesięcznej wymiany końcówki i regularnego, stosunkowo częstego ładowania.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Jaka szczoteczka elektryczna trafi do naszej łazienki to indywidualny wybór każdego użytkownika, uzależniony od potrzeb i preferencji. Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, można uznać, że lepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna, jednak zarówno jedna, jak i druga doskonale poradzą sobie z codziennymi zabrudzeniami. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowanej technologii potrzebujemy i jakich efektów oczekujemy. Szczoteczka elektryczna obrotowa, bez wątpienia, bardziej kusi przystępną ceną, chociaż to również zależy od marki i modelu.  Jedno jest pewne, na higienie jamy ustnej nie warto oszczędzać. Dokładna, codzienna pielęgnacja pozwoli uniknąć kosztownych wizyt u stomatologa.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna? - Opinie i komentarze

  1. Nie tak dawno zmieniłam szczoteczkę elektryczną na soniczną i jestem pod wielkim wrażeniem. Myślałam, że nie odczuję dużej zmiany, a ona jest kolosalna. Wygląd zębów się poprawił, ich stan również.. Jeżeli ktoś się zastanawia nad zmianą, to tak! Warto wydać pieniądze i kupić soniczną szczoteczkę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *