Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów to niełatwa sztuka. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz nowocześniejszych i udoskonalonych produktów. Tym razem przyjrzymy się bliżej szczoteczkom elektrycznym – obrotowym. Jakich efektów możemy się po nich spodziewać?

Zdrowe zęby i dziąsła, świeży oddech i piękny, biały uśmiech – to efekty codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli zależy nam na dokładniejszym usuwaniu przebarwień i zabrudzeń, powinniśmy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich produktów do mycia zębów. Niewątpliwie, kluczową rolę odgrywa tutaj szczoteczka. Na rynku znajdziemy szczoteczki manualne oraz elektryczne. Bierzemy pod lupę szczoteczki elektryczne obrotowe (rotacyjne). Co warto o nich wiedzieć?

Szczoteczka elektryczna – dobry wybór

Szczoteczka elektryczna pojawiła się na rynku w pierwszej połowie XX wieku. Szybko zyskała zwolenników. Jej włoski poruszają się bowiem kilkudziesięciokrotnie szybciej niż podczas szorowania tradycyjną szczoteczką manualną, co pozwala łatwiej rozprowadzić pastę do zębów, a przede wszystkim skuteczniej oczyścić jamę ustną z różnego rodzaju zabrudzeń.

Wbrew pozorom, szczoteczka elektryczna jest znacznie delikatniejsza dla dziąseł i szkliwa niż manualna. Większość urządzeń posiada bowiem specjalny mechanizm, który zabezpiecza przed zbyt silnym dociskaniem.

Szczoteczki elektryczne polecane są zarówno dorosłym, jak i dzieciom od 3. roku życia. Ułatwią również codzienną pielęgnację jamy ustnej osobom niepełnosprawnym.

Szczoteczka elektryczna obrotowa – niezbędnik użytkownika

Na sklepowych półkach obok tradycyjnych szczoteczek manualnych, znajdziemy cztery rodzaje szczoteczek elektrycznych: obrotowe, obrotowo-pulsacyjne, soniczne i ultradźwiękowe. Jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepsza? To zależy od indywidualnych preferencji. My przyjrzeliśmy się bliżej urządzeniom obrotowym.

Szczoteczka obrotowa należy do najpopularniejszych modeli urządzeń. W porównaniu do swoich unowocześnionych koleżanek wyróżnia się przede wszystkim przystępną ceną. Na czym polega jej działanie? Szczoteczka obrotowa wykonuje jeden rodzaj ruchów, tak zwany ruch rotacyjny. Główka urządzenia obraca się wokół własnej osi – raz w prawą, raz w lewą stronę. Czym przewyższa szczoteczkę manualną? Z pewnością, dokładniej usuwa płytkę nazębną i dociera do trudno dostępnych miejsc. Uzyskujemy znacznie lepsze efekty, przy mniejszym nakładzie pracy.

Najlepsze szczoteczki elektryczne obrotowe wykonują 8800 ruchów na minutę, te nieco mniej zaawansowane 5600.

Zalety szczoteczek elektrycznych obrotowych

Według najnowszych badań, szczoteczki elektryczne obrotowe znacznie lepiej radzą sobie z płytką nazębną niż tradycyjne szczoteczki manualne. Dokładniej usuwają ją zarówno z powierzchni zębów, jak i dziąseł. Zmniejszają tym samym różnorodne stany zapalne. Regularne stosowanie szczoteczki elektrycznej daje zatem zdecydowanie lepsze i szybsze efekty. Warto dodać, że płytka i kamień nazębny są przyczyną próchnicy, dlatego dokładne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni zębów jest niezwykle ważne.

Dobra szczoteczka elektryczna nie tylko skutecznie usuwa osad, bakterie i płytkę nazębną, ale jest również delikatna dla szkliwa i dziąseł. Pozwala zaoszczędzić czas oraz wysiłek włożony w czyszczenie zębów.

Szczoteczki elektryczne obrotowe pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Dlaczego? Przy regularnym szczotkowaniu (2 razy dziennie) wizyty u stomatologa z pewnością będą rzadsze i mniej kosztowne.

Dodatkowe funkcje szczoteczek elektrycznych obrotowych

Dobra szczoteczka elektryczna jest wyposażona w dodatkowe funkcje, które ułatwiają codzienną pielęgnację. Najbardziej przydatny jest oczywiście timer, który odlicza czas mycia (szczoteczka automatycznie wyłącza się po dwóch minutach). Warto wybrać model ze wskaźnikiem siły nacisku. Pozwoli to oszczędzić szkliwo i dziąsła. Wśród standardowych funkcji znajdziemy również wskaźnik poziomu baterii, dzięki czemu będziemy wiedzieć, kiedy podłączyć urządzenie do ładowarki.

Bardziej zaawansowane modele posiadają różne tryby czyszczenia, na przykład tryb delikatny – polecany szczególnie osobom z wrażliwymi zębami oraz dzieciom.

Klika rad przed zakupem szczoteczki elektrycznej

Wybór najlepszej szczoteczki elektrycznej zależy od indywidualnych preferencji. Warto przede wszystkim wybierać produkty z odpowiednimi certyfikatami, które zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa.

Przed zakupem należy dokładnie się zastanowić, czego oczekujemy od szczoteczki. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, liczbę obrotów na minutę, a także koszt wymiennych końcówek czy wyposażenia. Ważne, by szczoteczka miała odpowiednią wielkość i dobrze dobrane włosie (dla dzieci  i osób z wrażliwymi zębami polecamy szczoteczki z miękkim włosiem).

Na pewno nie warto kupować szczoteczek elektrycznych z niesprawdzonych źródeł. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej podróbek o zdecydowanie gorszych parametrach.

Szczoteczka elektryczna - Opinie i komentarze

  1. Mam szczoteczkę elektryczną. Od lat używam tylko takiej. Taka szczoteczka działa zdecydowanie lepiej niż zwykła, manualna więc warto ją kupić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *